18th Congregation - FAS

FACULTY OF APPLIED SCIENCES 
 
BSC APPLIED BIOLOGY  
   
FIRST CLASS NAME
  DOTSE, KRISTINE
   
   
SECOND CLASS (UPPER DIVISION) NAME
  AGYAPONG AMA SERWAA IRENE
  AMAAH-QUAO NII SAMUEL
  AMANKWAAH AFUA AKOMA
  AMANKWAH OPOKU, ELVIS
  AMENUKU ALBERT
  ANNAN ALBERT JACKSON
  ANNOR, CALEB MANTEY EDMUND
  ANTWI WILLIAMS
  ANTWI-BAIDOO PRISCILLA
  ASSINA GAI, IRENE
  ATIIGA, OSMAN DAUDA
  AWAYSU YAHYA
  BASIRU RUKAYATU
  BESELME NYAMEKYE DANIEL
  BLANKSON, OBOH ISHMAEL
  DANYO M. EDINAM JENNIFER
  DAUDA ABDUL AZIZ
  DUGBAZAH KENNETH
  FRIMPONG, MANSO EMMANUEL
  GBEADESE JAMATU
  GONUH, A. M. JULIET
  GYIMAH, KWAKU IBRAHIM
  HARUNA, YUSSIF BAGAYA
  HUSSEIN, ABDUL-AZIZ
  IBRAHIM, TIMBILLA MANAFI
  KOTEY ,NEEQUAYE MAWIAH
  MENSAH AKUOKOR MARIGOLD
  MOYOM EMMANUEL
  NAAWE KUOPUOBE ERIC
  NYAHO SELORM
  OCLOO AKUA ELORM
  OSEI, EVANS
  OSMAN AGYEIWAA
  QUAICOE SCHOLASTICA
  SUMAILA, MUBARAK
  TAINGZUNAALOUNG, FRANCIS
  TAKYI DERRICK
  TAKYI, DANIEL
  TAOWI JOEL FAITH DAVID
  WEKEM AMA MICHAELA
  ZIMPAH NAFAH ABRAHAM
   
   
SECOND CLASS (LOWER DIVISION) NAME
  ABBAN-BAIDEN RICHMOND
  ABDULAI MUMUNI
  ABRAHAMS MABEL ANDRAINA
  AFRIFA BOAHENE SAMUEL
  AGBANA YAO GLENN
  AKANBASIAM, ATULIM ISAAC
  AMOMBA WEMUYEH JUSTIN
  AMPONG-TERCHIE EBENEZER
  ATADANA ANUTUAH ANTOINETTE
  BATONG FUOWIE MARIAM
  BRAFI PETER
  COMPAH-KEYEKE - THERESA
  DANYO M. ELIKEM JESSICA
  DAWUD FAYIZATU
  DEBRAH STEPHEN
  DUAKO, KWABENA DANIEL
  SALIFU, IDDRISU ADAMS
  WIH, ABRAHAM KWASI
   
   
THIRD CLASS NAME
  AGANZUA N EMMANUEL
   
   
   
BSC APPLIED CHEMISTRY  
   
SECOND CLASS (UPPER DIVISION) NAME
  ABASS MANTOWURA ABDUL-HAKEEM
  AGYEKUM MILLICENT
  DUGBARTEY DUGBANOR STANLEY
  ISMAILA MUSAH
  KARIM ABDUL RASHEED
  MOOMIN, ABDUL RAZARK
  NYARKOH HILDA
  OSMAN MUBARAK
  OWUSU REGINA
  QUANSAH KOFI SEKYIRE DANIEL
  QUARSHIE MICHAEL
  SADONGO WEDIA, VICTOR
  SAE STEPHEN
  SAKYI, ABEDNEGO HAYFORD
  WORMENOR ULRICHER
   
   
SECOND CLASS (LOWER DIVISION) NAME
  ABABIO AMOAH, JESSE
  ABDUL HAMID HABIBA
  ABOKO JAMES
  ADAM IBRAHIM
  ADEMU ABDUL MUTALIB
  ADIDO SAMUEL
  AKANGAAMKUM SIMEON ALAAZI
  AKOTO EMMANUEL
  AKUAMOAH, BOATENG PRINCE
  ASOMANING KWESI EMMANUEL
  ATI PHILIP
  GURI RASHEED
  GYABAAH YAW AUGUSTINE
  GYANSAH FELICITY
  HAMMOND, EWURAESI MARY
  IBRAHIM YAKUBU
  IDDRISU UMAR FAROUK
  ISSAH TOFFICK
  KAABO MATILDA NUMAKUMABONG
  KORSAH CLEMENT
  MORO MUNTARI MISBAO
  PENYINDIEY RAYMOND
  TAWIAH, ARYEETEY GIDEON
  TWUM SAMUEL
  YEBOAH OPPONG PHILEMON
   
   
   
BSC APPLIED PHYSICS  
   
FIRST CLASS NAME
  NKRUMAH ADEA FRANCIS
   
   
SECOND CLASS (UPPER DIVISION) NAME
  ABUBAKARI MOHAMMED NASIR
  AFRIYIE RITA
  AKAI EMMANUEL
  ATUJONA ATEWE AUGUSTINE
  AYIVOR CHARLES
  GENGEN SEIDU MAJEED
  GODZO ISAAC KOFI
  KUWONU MAXWELL
   
   
SECOND CLASS (LOWER DIVISION) NAME
  DONG JOSHUA
  FORDJOUR KWADWO BERNARD
  GAVOR KAFUI BENEDICTA
  SAKYI ISAAC OSEI
  SERWAA SARPONG
   
   
   
BSC BIOCHEMISTRY  
   
FIRST CLASS NAME
  ANONSOE NSORBUNO DESMOND
  HASSAN, SHABAN SHIFAU
   
   
SECOND CLASS (UPPER DIVISION) NAME
  ABAAH A. EUNICE
  ABAAH PADMORE
  ABDUL-NASIR ABDUL-BAASIT
  ADAM HABIBULAH
  ADDAI DORIS
  ADIAKOR, KWABENA JONATHAN
  ADINYAH,EWURAMAH PENNY
  ADUTWUMWAA, GERMAINIA
  ADZORMAHE SAMUEL
  ADZRAKU, FAFA JENNIFER
  AMEGAH, KWAME WILLIAM
  AMEVI DELALI EVANS
  ANNANG TETTEH EUGENE
  ANTWI AKYAA MABEL
  APURI LENIN
  ASAANA MBANGIBA DAVID
  AYIKANLE YAWSON SAMUEL
  AYITEY KOJO HEPHZIBAH
  AZIRIGO ATIAH MICHAEL
  DARKO, DERRICK
  DORGBADZI WORLANYO EZEKIEL
  DUKUH, NANA YAA JACQUELINE
  DZINYELA RAPHAEL
  ETOH DANIEL
  FAROUK UMAR MUKARAMATU
  FOSU ANTHONY
  GYIMAH SERWAA LYDIA
  HARRUNA HAFISU
  IBRAHIM ISSAH
  IBRAHIM ZAKARIA ABDULLAH
  JORTUOTEY CHRISTOPHER
  KANATI CEPHAS
  KUETSIDZO, VINCENT
  KUUDAAR BESEGNI EDITH
  KWADZODEH FRANCIS
  KWARTENG MICHAEL
  MENSAH AKWELEY MARILYN
  MENSAH JUNIOR GIDEON
  MENSAH, DANSOA FATHIA
  MOHAMMED AISHA MASUD
  MOHAMMED FATIMATU
  MOHAMMED SAEED
  NGONU, ISHMAEL DZIDZORLI
  NUHU ABDUL HAMID
  NYAME MICHAEL
  ODURO NATHANIEL
  OSEI ABOAGYE JOSHUA
  OSEI AKOTO, EUGENE
  OSEI FRANK
  OWUSU APPIAH SARKODIE FELIX
  SAM, ISAAC
  SEGLA KWAME BERNARD
  SENGNGMEN KONTONZU GEORGE
  SULEMANA ABDUL RASHID
  SULEMANA FAISAL
  SUURBAAR JONATHAN
  TEYE AKUERTEH SOLOMON
  YUNUSAH DADDY OSMAN
   
   
SECOND CLASS (LOWER DIVISION) NAME
  AABESAGR ANDREWS
  ABABIO OFFEH KENNEDY
  ABUBAKAR BUSI A HAKEEM
  ABUBAKAR SADIQ, WASIU
  ADAMS KOFI OSWALD
  ADJEI BRIGHT
  ADOESOM SAMUEL K. DONKOR
  ADUSEI, JOHN KWABENA
  AGYEI ANNOR ANDREWS
  AHMED KATALI ZULAIHA
  AMANKWAH RIDDICK
  AMOAH NAA KORKOI ANITA
  AMOAH WILLIAM
  AMPONSEM-MENSAH SAMUEL
  ANABIA MARGARET
  ANIM KWAME JOSHUA
  APPEATU, GYEKYE HARRIET
  ARMOH ESSIL TEDDY
  BAFFOUR KWADWO ASARE
  BLAY SEBASTIAN
  BOAH KWASI EVANS
  BOAHENG CLEMENT
  BRONI ADDISON KOFI
  COFFIE RANSFORD
  DAVID ANANE
  ESHUN AUGUSTINE FRANK
  FATAWU ALIMATU-SADIA
  FRIMPONG DANKWAH SAMUEL
  GHARBIN, BIMPONGMA OPHELIA
  HARUNA NAYI SALMA
  HARUNAH, KELLY EBENEZER
  IBRAHIM BASHIRU HIKMA
  ISSAHAKU NYANGLI MOHAMMED
  KPEEBI KANTAM
  KYEI ROSEMOND
  MUZAMILU, MUDIR ALIYU
  NSEASOM ESTHER
  NUTAKOR CHRISTABEL
  ODEI OTENG KENNETH
  OFORI, BOATENG LEWIS
  OHENE-NYARKO OHENE ALEXANDER
  OSEI KOFI
  OTIPONG SAMUEL
  OWUSU JOHNSON
  OWUSU REINDORF
  PREMPEH PAUL DEBRAH
  QUARTEY, NAA OYOE QUEENLY
  SACKEY BOADI NANA
  SAM KWAKU CHARLES
  SERWAA-WUSUAA NANA ADWOA
  YAKUBU NSOH MAXWELL
   
   
THIRD CLASS NAME
  ABASS ODOOM MOHAMMED
   
   
   
BSC EARTH SCIENCE  
   
SECOND CLASS (UPPER DIVISION) NAME
  ACHEAMPONG BOAKYE ALBERTA
  AMOAKO SOLOMON
  APPIAH ABOAGYE MICHAEL
  AWERE STEPHEN
  BOATENG THEOPHILUS
  DOVIA PASCAL
  HEMANS BERNARD
  KPIEBAYA PROSPER
  MANU BISMARK
  NAAH, ANDY
  NSIAH SAMPSON
  QUAYE KORTEI UBAYDALLAH
  SEKYIM DONATUS GEORGE
  TOPPOH RAZAK ABDUL
   
   
SECOND CLASS (LOWER DIVISION) NAME
  ACHEAMPONG NATHANIEL
  AMADU ABASS
  APPIAH PRAH FRANCIS
  BOAFO EGYIN KWAMINA
  BUGYEI NNIPAA LORETTA
  COFFIE FRANCIS JNR
  DARKO BAAH EMMANUEL
  LADAKPAH, DANIEL
  MOHAMMEDSANI ABDULSAMAD
  MUSAH HARUNA
  NA-ENGWALA JEREMIAH
  OPOKU SETH
  SABLAH PETER
  TAIRU ABUBAKARI SADIQUE
   
   
   
BSC ENVIRONMENTAL SCIENCE  
   
SECOND CLASS (UPPER DIVISION) NAME
  AMUAH YAHANS EBENEZER
  CUDJOE EUGENE
  ODURO AMPADU WILLIAMS
  SAM DANIEL
   
   
SECOND CLASS (LOWER DIVISION) NAME
  AFFUL JOEL
  AGBODEKA KEKELI RICHARD
  ANTWI NOAH MICHAEL
  MUBARACK IMORO
  OPUNI KWAME
  OWUSU FRIMPONG
  POTIERONG SIMEON
  SHUAIB, ANIKE AMINAT
  TETTEH QUAYE JOSEPH
  TOUKUU EBENEZER
  YANKEY SEKYIM GODFRED