Graduands List for April 2018 Special Congregation

LIST OF GRADUANDS FOR APRIL, 2018 SPECIAL CONGREGATION:
 
FACULTY OF AGRICULTURE
 
M.PHIL IN HORTICULTURE
 
PASS
ALHASSAN, SAMSON
AYAMWEGO, JAMES
 
 
M.PHIL IN CROP SCIENCE
 
PASS
ABANGIBA, ABUGRI RAZAK
NEINDOW, MOSES
OSUMAN, FUSEINI
 
 
M.PHIL IN BIOTECHNOLOGY
 
PASS
ATOOH, CEPHAS AZUBIRE
DUA, AGYEMANG GODFRIED
DUWIEJUAH, ABUDU BALLU
 
 
M.PHIL IN ANIMAL SCIENCES
 
PASS
AKAPALI, MAXWELL
 
 
M.PHIL IN POSTHARVEST TECHNOLOGY
 
PASS
JUUNA, YAKUBU FUSEINI
 
 
 
FACULTY OF AGRIBUSINESS AND COMMUNICARTION SCIENCES
 
PH.D IN AGRICULTURAL ECONOMICS
 
PASS
BOATENG, VIVIAN FIATUSEY
MABE, FRANKLIN NANTUI
 
 
M.PHIL IN AGRICULTURAL ECONOMICS
 
PASS
GARIBA, MOHAMMED JAMALDEEN
JARAWURA, KAKORA ALBERTINA
 
 
M.PHIL IN INNOVATION COMMUNICATION
 
PASS
ADAM, NASHIRU
ABAKISI, OPHELIA
ABDULAI, VALENTINE RASHID
ABUBAKARI, ABU-NASHIRU
ACHUMNIPAI, GODFRED A.
AHMED, ABDUL-RAHMAN
AKUMBOLE, ABUGRI JOHN
ALLLOTEY, SAMUEL SAFO K.
ANIM-DANKWA, WILLIAM
GAZALI, BABA MOHAMMED
GBENE, ISABELLA
GOMDA, AYISHA
LAMPTEY, YAW CLEMENT
MAHAMA, HAWA
MAWIA, SHANI
SULEMANA, SIDIK BABA
WAHAB, IBN HASSAN
 
 
 
FACULTY OF INTEGRATED DEVELOPMENT STUDIES
 
 
PH.D IN ENDOGENOUS DEVELOPMENT
 
PASS
AWINDOR, JIM FARA PANBONOR
FLETCHER, DAVID
PLOCKEY, FLORENCE DEDZOE-DZOKOTOE
 
 
PH.D IN SOCIAL ADMINISTRATION
 
PASS
BIN SALIH, HAFIZ
 
 
M.PHIL IN SOCIAL ADMINISTRATION
 
PASS
AGALISI, ADAMU
AMEYAW, STEPHEN
DER, EMMANUEL TAMBILE
DERKONG-DERY, LAZARUS
KASSIM-FROKO, BISHARAT
MAHAMA, SUMAILA
NYARKOA, VIDA ABENA
SALISU, ABUBAKARI MOHAMMED
WAASI-U, ABDUL RAZAK
WIEDONG, LUKE DOMELAAR
 
 
M.PHIL IN DEVELOPMENT STUDIES
 
PASS
AAYEL, ERNEST BEYUO
AKOMISAH, MICHAEL ASSIBI
ANAB, BEATA AWENTEMI
ASHAHADU, SULEMANA HAZRAT
ASSINA, STEPHEN
AWEENAGOA, DAVID
BUGLI, CLIFFORD
LUHUSENA, MUMUNI-WATARAH
NAAEDER, REINFRED K. T.
NUORIYEE, YVONNE A.
OSMAN, USIF WUNTUMA
OWUSU, THOMAS
TOKU, ALFRED
TWUMWAA, REBECCA
 
 
M.PHIL IN ENVIRONMENT AND RESOURCE MANAGEMENT
 
PASS
ADAJAGSA, MANDELA ADOCTA
ADJEI-POKU, RICHARD
AGYEKUM, PRINCE
LAARE, BAKAARA HILLARY
N-YELKABONG , ANTHONY
OFORI, PERES
 
 
MA IN PEACE AND DEVELOPMENT STUDIES
 
PASS
BAWA , DOGO HAZUMAT
DASSAH, CHARLLOTE
 
 
MA IN ENVIRONMENT AND RESOURCE MANAGEMENT
 
PASS
ADAM, PAUL AWINSONNE
MAHAMA, GBOLO
 
 
MA IN SOCIAL ADMINISTRATION
 
PASS
DAKURAH, ALICE
DUNYO, KWAME JOHNCARL
VANTEY, TETTEY DENNIS
 
 
MA IN DEVELOPMENT COMMUNICATION
 
PASS
DANGBAA, LAMBERT
 
 
 
SCHOOL OF BUSINESS AND LAW
 
M.SC IN ACCOUNTING
 
PASS
ABDULAI, ABUKARI
ABDULAI, MAHAMA RUFAI
ABDUL-BASIT, ABDALLAH
ADADE, GOTTLIEB KWADZO
AMPONSAH-BOADU, DOMINIC
AWINEPOYA, ATASIGIMA STEPHEN
MOHAMMED, MAHAFUZU
MOHAMMED, OSMAN
TAWIAH, SAMUEL RANDOLPH
YORMEKPER, EMMANUEL PASCOM TETTEH
 
 
M.COM IN PROCUREMENT & SUPPLY CHAIN MANAGEMENT
 
PASS
DEBERO, VINCENT DERY
ISSAH, SADAT
KELLY, FRANK
MANPAYA, MAXWELL WAHABU
 
 
M.COM IN BANKING AND FINANCE
 
PASS
ZUBERU, SHIRAZU
 
 
M.COM IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT
 
PASS
 
ISSIFU, ELIZABETH HAWA
 
 
 
M.COM ACCOUNTING
 
PASS
BABA, ALHASSAN SAIBU
AMIDU, MOHAMMED
ATSU-KONI, CHARLES
INUSAH, SALMAN FARIS
JIBRIL, ALARU
NYEFERE, ELIZABETH YAA
OSMAN, ABDUL-RAZAK
HAMZA, SALIFU
 
 
MA IN MANAGEMENT STUDIES
 
PASS
ASAAH, PATRICIA ABOTSUM
ESIAW, RUTH
 
 
MA IN BUSINESS PLANNING AND MICROFINANCE
 
PASS
ASUEBANG, AKANPEEM PAUL
MARTIN, AYELKUUNGO
YANDAM, BABA ENOCH
 
 
MA IN LEADERSHIP AND DEVELOPMENT
 
PASS
BANOE, PROSPER YIRIMAMB
 
FACULTY OF PLANNING AND LAND MANAGEMENT
 
MPHIL IN DEVELOPMENT MANAGEMENT
 
PASS
AMIN, MUSAH MOHAMMED
FUSEINI, ABDEL-KADRI
MOSONSIEYIRI, BARTHOLOMEW
MUSA, ALHASSAN BABA
PERPREM, ANDREWS
SALIA, BABA AZUMAH
SOBO, ABDUL-LATIF JABIR
 
 
M.SC IN STRATEGIC PLANNING AND MANAGEMENT
 
PASS
ABUBAKARI, MOHAMMED TIA
ALI, AHMED PELPUO
MOHAMMED, KAMALDEEN
SULLEY SHITTU, ZIKIRU
WIAFE-DANQUAH, KWABENA
 
 
M.SC IN DEVELOPMENT MANAGEMENT
 
PASS
ABACHING, ESTHER
ABAKO, IDDRISU
ABDULAI, AYISHETU
ABDULAI, HANNATU
ABDULAI , MOHAMMED ADAM
ABURINYA, MAVIS BRUCE
ADABAWUNI, KENNEDY WEPARE
ADAMS, STEPHEN TIAH
AKANSALE, MELVIN AYELA
ARCHER, DAVID
AWUGAH, PULCHERIA
BOYUBIE, BENEDICT EBITO
DERI, EDMUND LEVIEL
DERY, JACOB DOMEKAKPIER
DONKOR, ROBERT KWAME
DONKOR, ADAMS
DRAMANI MAHAMA, FAILATU
DUUT, DAVID
FAABAR, AGGREY KANDIVI
GBARAN, GBOLO
GYAMFI, ERIC BOATENG
IDDRISS, LATIFATU
KOMBAT, ROSEMOND
KUDORWOR, RICHARD YAO GAWOBUNA
MEMEH, VIDA BABE
MOHAMMED, ABDUL MAJEED
MOHAMMED, ABUBAKARI
MORNA, PATRICK
MUMUNI, JEEDAH NADIA
NUHU, BAWA
OHENE, JERRY JOHN RAWLINGS
SAANDE, SIMON SAAGYIRI
SALIFU, ISSIFU KANTON
SALIFU, TAHIRU-ASURO
SIDIKI, ADAMS
SINKINA, SAAKA
TERKPERTEY, GILBERT
UPON, KOJO NJABORE
YELABEYIANI, DAVID
YESSEH, DESMOND ANWUNE
YIRIPARE, MARTIN DEPORRIS
ZUYERI , JULIANA KUUNGDAH
 
 
 
SCHOOL OF ALLIED HEALTH SCIENCES
 
M.PHIL IN COMMUNITY HEALTH AND DEVELOPMENT
 
PASS
ABEONGO, HELEN KUPOKA
ABOTIYIRE, ZAKARIA IDDRISU
ACHIGIBAH , AUGUSTINA DECHEGME
ADOBASOM-ANANE, AUSTIN GIDEON
WILFRED, ADONGO BABA
ALHASSAN, SALIFU SHARIF
AMOAH, DAMIEN ANETU
ASAARIK, JUSTICE AKANZABWON MATHIAS
AWIMBA, PRINCE IMORO
AYAABA, BENEDICT
AYAMBA, PETER AKUDUGU
BAKERI, JACOB JIMAH
DOMPIELU, JOSEPH BALAARA
IMORO, WUNPINI DALE SAYIBU
KUSAAH, EDWARD BABA
TIAH, SALIFU ALHASSAN
 
 
M.SC IN COMMUNITY HEALTH AND DEVELOPMENT
 
PASS
ABDULAI, ALHASSAN NAMBILI
ALADAGO, DAVID ALATULE
AWUDU, ALIU
JATUAT, ESTHER DAGUANNAM
MUHAMMAD, RABIATU
PARWAR, BRIDGET
SARPONG, GEORGE ODURO
TIIGA, ISAAC
 
 
FACULTY OF EDUCATION
 
 
M.PHIL IN TRAINING AND DEVELOPMENT
 
PASS
AMADU, SALAMATU
BANKI, RONALD DIWORA
BILIMAN, IZAL WAEK
FOLI, YABIDO ERIC
NBOYINE, HELEN
SULLEY, REBECCA
YAMBARE, AUGUSTINE
 
 
MPHIL IN DEVELOPMENT EDUCATION
 
PASS
ABUKARI, IDDRISU
DAWUDA, ABDUL-WADUD
SUNKWA, VICTOR ASAMOAH
 
 
M.PHIL IN AGRICULTURE EDUCATION
 
PASS
MBA-ONNI, SIMON SAMON
SADIQ, RACHIA
SEIDU, AMAMATA KANLUARU HAFUOWIE
 
 
M.ED IN TRAINING AND DEVELOPMENT
 
PASS
ABDUL-MAJEED, SAFIA
ABOGORAGO, BERNARD AZIZU M.
ABUKARI, ABDULAI
ACHANA , CECILIA
ADAM, ABUDU
ADAM, HAMID ABDUL-WAHAB
ALHASSAN , ALIDU
ALHASSAN, ABDUL-KARIM
AMPONSAH, OFORI
ASOMA, ABIBA
AWONONG, KOJO RUDOLF
BELAWU, ABDUL-AZIZ
DOKURUGU, IDDRISU
GIDISU, BENJAMIN BLANTON
HAFIZU, ZAKARIA
HARDI, ABUBAKARI
HUSSEIN, BAHIJATU
IDDRISU, ABDUL-RAHAMAN
IMORO, IDDRISU
JABANYI, JOHN MENSAH
KOMBIAN, GEORGE AZUMAH
KUGBLENU, JACOB BLEWUSI
MAHAMA, SAMUEL SOWEDU
NANG , ABDULAI PARIMAG
OHENE, EDMUND
SAYIBU, IBRAHIM
SIEKURE, AAIAZINE AMATUS
SINIKA, KOMBIAN STANLEY
TIA, ANTHONY KWAME
YAMBA, EMMANUEL AYANGAMI
YUSSIF, JAMES
 
 
MA IN DEVELOPMENT EDUCATION
 
PASS
ABDULAI, ABDUL-RAUF
ABUBAKAR, AYISHATU ZAMBAGA
ABUDU, STELLA
ADAM, NAFISA SARAFINA
AZIWU, HANNAH
BIBIRIM, JOHN
BIDZAKIN,VICTORIA KANBURI
BRUKUM, NAPOLEON BONAPART
DABUO, DABUO
IDDRISU, JEREMIAH
KONLAN, JOB NAAFAN
MAHMUD, ABDUL-RAHMAN
NAGUMSI, RAFIATU ABDULAI
NAZIRU, SULEMANA
SULEMANA, MUFTAWU
WUMBEE, ISAIAH FUSEINI YAKUBU
YAKUBU, IMORO
YAKUBU, MOSES ABDUL-RAHAMAN
 
 
MED IN AGRICULTURE
 
PASS
ADAM, ISSAH
AMURIYAGA, ISAAC DIISE
BRONYAH, ANDREWS
KONADU, VIVIAN
MANU, ISAAC
TCHORDIE, JULIANA
 
 
POST GRADUATE DIPLOMA IN EDUCATION
 
PASS
ADZITEY, FREDERICK
IBRAHIM, ISSAH
MASHOOD, HIDIR
NKUNMONE, ATTAH WILLIAMS
SULEMAN, ADIZATU
 
 
INSTITUTE FOR INTERDISCIPLINARY RESEARCH AND CONSULTANCY SERVICES
 
 
MA IN ENVIRONMENTAL SECURITY & LIVELIHOOD CHANGE
 
PASS
BANKPIABU, PIEHIBA NERISA
ALHASSAN, FUSEINI
ABINABI, GREGORY AWOBAWONE
SEIDU, KHADIJA
 
 
MA IN NGO MANAGEMENT & RURAL DEVELOPMENT
 
PASS
IBRAHIM, MOHAMMED SAANI
TANYE, MICHAEL
 
 
 
FACULTY OF MATHEMATICAL SCIENCES
 
 
M.SC APPLIED MATHEMATICS
 
PASS
KASSIM, KORAH NANTOMAH
 
 
M.SC APPLIED STATISTICS
 
PASS
DANIEL, AKACHIBISA AKANSAKE
ABDUL-LATIF, ALHASSAN
AYINDANA, JOHN
PAUL, ABAKORITUNI KWOTUAH
SONGOTUAH, JUSTINA KAFIRA (NON-RESEARCH)
 
 
POST GRADUATE DIPLOMA IN COMPUTER SCIENCE
 
PASS
ALANGYA, EDWARD
 
 
POST GRADUATE DIPLOMA IN STATISTICS
 
PASS
AZUNTABA, ATIIM MARTIN